Leírás
Cuproxat FW
Esőálló baktérium- és gombaölő rézkészítmény a gyümölcsösök, a szőlő, a zöldségfélék, a burgonya és a cukorrépa védelmére
- Hatóanyag: 350 g/l tribázikus réz-szulfát
- Formuláció: vizes szuszpenzió koncentrátum (SC)
- Hatáskifejtés: kontakt hatású baktérium- és gombaölő szer (lisztharmat gombák kivételével), mely rendkívül kíméletes a rézérzékeny kultúrnövényekkel
- Forgalmi kategória: III.
- Kiszerelés: 5 L, 20 L
- Felhasználható: almatermésűekben, csonthéjasokban, szőlő, paprika, paradicsom, görögdinnye, sárgadinnye, uborka, cukkini, zöldbab, zöldborsó, vöröshagyma, burgonya, cukorrépa kultúrákban, házikertben is baktériumos és gombás eredetű betegségek (kiv. liszthamatfélék) elleni preventív védekezésre, illetve lemosó permetezésre.
- Előírt növényvédelmi technológia:
Almatermésűekben varasodás ellen rügypattanástól zöldbimbós állapotig az erős aszkospóra szóródáskor, megelőző jelleggel 4-5 l/ha mennyiségben. A magasabb dózis az érzékenyebb fajtakörben szükséges. A nyári időszakban a késői fertőzések megelőzésére az alma viaszosodása és a hajtásnövekedés lezárulása után (kb. július eleje, közepe) a színeződésig 4 l/ha mennyiségben. A perzselésre fogékonyabb fajtákban (pl. Golden Delicious) esetleg más kontakt hatóanyaggal kombináltan használjuk. A készítményt almatermésű kultúrákban tűzelhalásos betegség ellen lemosó permetezéssel rügyfakadástól a zöldbimbós állapot végéig javasolt kijuttatni. A kezeléseket a tavaszi időszakban 2-3 alkalommal, 7-10 naponkénti gyakorisággal, nagy lé-mennyiséggel (1500 l/ha) történő kijuttatással célszerű megismételni. A vegetáció második felében a termés viaszosodásától kezdődően a baktérium elleni védekezések folytathatók, a rézérzékenység illetve a perzselődési veszély figyelembe vételével.
Szőlőben a készítményt virágzás előtt 3,5-4,0 l/ha mennyiségben, virágzás után 4,0-4,5 l/ha dózisban kell kijuttatni. A magasabb dózis a peronoszpórára érzékenyebb fajtákban és erős fertőzési veszély esetén indokolt.
Zöldségfélékben: burgonyában, paprikában, paradicsomban, görögdinnyében, sárgadinnyében, uborkában, cukkíniben, zöldbabban, zöldborsóban, vöröshagymában baktériumos és gombás betegségek ellen a kezeléseket előrejelzésre alapozva preventíven szükséges elkezdeni és 7-10 naponként megismételni. Erős fertőzési nyomásnál a magasabb dózis alkalmazása javasolt. Burgonyában a kezeléseket fitoftórás betegség ellen preventív módon, a sorzáródástól kezdve célszerű megkezdeni. Hagymánál és borsónál a permetlé jó tapadásához nedvesítőszer hozzáadása javasolt.
Cukorrépában a védekezéseket lisztharmat kivételével az egyéb levélbetegségek ellen megelőző jelleggel, vagy legkésőbb az első tünetek megjelenése idején kell megkezdeni. Az időjárási körülmények, ill. a járvány helyzet alakulásától függően 7-10 naponként célszerű megismételni.
Szilvában, meggyben és cseresznyében levéllyukacsosodás, monília és ágelhalások ellen folyamatosan, a fertőzés alakulása szerint célszerű védekezni. A moníliás virágfertőzéssel szemben a fehérbimbós állapotban és a virágzás kezdetén végzett kezelések az eredményesek.
Őszibarackban ágelhalás, tafrinás levélfodrosodás és levéllyukacsosodás ellen, kajsziban apiognomónia, ágelhalások és levéllyukacsosodás ellen a kezeléseket a rügypattanástól a pirosbimbós stádiumig 4,0-5,0 l/ha dózisban, 7-10 naponként javasolt végrehajtani a fertőzési veszélyhelyzettől függően. Őszibarackban a készítmény sziromhullás utáni alkalmazása 2,0-2,5 l/ha dózisban lehetséges. A baktériumos és gombás eredetű ágelhalások ellen lombhullástól további kezelések szükségesek.
Megjegyzés: Sziromhullás utáni felhasználása esetén egyes fajtákon, vagy kedvezőtlen időjárási körülmények között fitotoxikus tünetek jelentkezhetnek. Kajsziban a pirosbimbós stádium után, az esetleges rézérzékenység miatt a további felhasználás tilos!
- Figyelmeztetés! Valamennyi kultúránál a felhasználható réz hatóanyag mennyisége 7 éves időtartamra vonatkozóan meghatározott 28 kg/ha (azaz átlagosan 4 kg/ha/év) .
- Használata engedélyezett ökológiai gazdálkodásban is.
Orius 20 EW
Előírt növényvédelmi technológia:
Csonthéjasokban a készítményt fertőzésveszélyes időszakban (hűvös, csapadékos időjárás fennállása esetén a kultúrnövény érzékeny fenológiai stádiuma alatt) megelőző jelleggel kell kijuttatni, és 7-10 naponként megismételni. Moniliás virág- és hajtásszáradás ellen virágzás kezdetén, fővirágzásban, majd szirom hullás kezdetén (3 alkalommal), apiognomóniás és blumeriellás levélfoltosság ellen virágzás végétől a fertőzésveszély fennállásáig (3 alkalommal), tafrinás levélfodrosodás ellen pirosbimbó stádiumtól kb. május elejéig (3 alkalommal) szükséges a védekezést folytatni. Fokozott fertőzésveszély esetén a magasabb dózis és szerves hatóanyagú, kontakthatású kombinációs partner alkalmazása szükséges. A szakszerű kijuttatáshoz a teljes növényállomány tökéletes befedéséhez elegendő – 800-1000 l/ha – lémennyiség alkalmazása elengedhetetlen.
Kalászosokban 2 alkalommal (2 nóduszos állapotban, illetve kalászhányás végén –virágzás elején), legalább 300 l/ha permetlémennyiséggel kijuttatva célszerű védekezni. Fokozott fertőzésveszély esetén, valamint a rezisztencia kialakulásának elkerülése miatt a magasabb dózis és esetleg eltérő hatásmechanizmusú kombinációs partner alkalmazása szükséges.
Őszi káposztarepcében 2 alkalommal (4-6 leveles állapotban ősszel, illetve szárbainduláskor tavasszal), 300-500 l/ha permetlémennyiséggel kijuttatva célszerű védekezni. Erősebb fertőzésre és túlfejlődésre hajlamosító körülmények között (hosszú, meleg, csapadékos őszi időjárás, nitrogénbőség) és érzékeny fajta/hibrid esetén a magasabb dózis alkalmazása javasolt.
A készítmény őszi kezelés esetén alkalmas a káposztarepce gyökérnyak vastagságának növelésére, a szárbaindulás késleltetésére, ezáltal a repce kifagyásának csökkentésére.
Tavaszi kezelés esetén csökkenti a növénymagasságot és a megdőlést, növeli a szárszilárdságot, serkenti az oldalhajtások képződését.
Almatermésűekben lisztharmat és varasodás ellen megelőző jelleggel, vagy legkésőbb az első tünetek megjelenésekor kell a védekezést elkezdeni, és azt a fertőzés erősségétől függően 1-2 alkalommal megismételni. Varasodás ellen a rezisztencia elkerülése, valamint a megfelelő hatás elérésének érdekében a készítmény csak kombináltan, kontakt hatóanyagú készítménnyel együtt juttatható ki!
Szőlőben szőlőlisztharmat ellen, megelőző jelleggel, összesen 3 alkalommal, a virágzástól kezdve ajánlatos a kezeléseket megkezdeni. Szürkepenészes rothadás ellen a készítmény hatása mérsékelt, ezért járványveszélyes időszakban célszerű hatásosabb szürkerothadás elleni készítménnyel kombináltan kijuttatni.
Légi kijuttatás: nem engedélyezet
Ez a termékleírás tájékoztató jellegű, a készítmény felhasználása előtt olvassa el a címkéken található használati utasítást!
Információk
Paraméter |
Érték |
Gyártó | NUFARM |
Rendeltetés | Gombaölõ szer |
Készlet | Rendelésre |
Mellékletek